PAYUSWORLD

Pavel Kopec Photostream

LONDONLondýn za 5 dní je článek, pod kterým začíná téměř 80-tikusá série fotografií. Jen jsem se snažil popsat tohle město "svýma očima"...snad se mi to povedlo.   Tak teda vítejte v Londýně zabaleným do pěti dnů. Těším se na Vaše názory, připomínky i podněty  Díky moc....

Payus K.   payuskopec@seznam.cz

Poznal jsem a vím jistě, že ani nezapomenu na to, jak chutná atmosféra tohoto obřího srdce Anglie. O památkách se rozepisovat nebudu, o tom se rozepisují už různí průvodci, rozepíšu se o tom, jak na mě Londýn zapůsobil a co mě zaujalo…jen dodám, že spousta památek opravdu stojí za to vidět. 5 dní přímo v Londýně na vychutnání tohoto velkoměsta je až nechutně málo, ale co jsem vychutnat mohl, se do mě hluboko vrylo. Co je pro mě nezapomenutelným zážitkem, je Londýn v noci. Tepající osvětlené město, které žije každou uličkou a při mé první a moc doufám, že ne i poslední návštěvě, jsem se snažil do sebe vsáknout každou kapku jeho energie proudící v jeho uličkách. Tak to by bylo na úvod...
           Na cestu z Ostravy jsme vyrazili už raním vlakem...pro jistotu, ať se nehoníme. Jenže času jsme měli nakonec až nepříjemně příliš. Na letišti v Praze téměř tři hodiny před odletem naskočila u našeho letu hláška „delayed“, na informacích ale nic bližšího nevěděli. V době, kdy už jsme měli být hodinu ve vzduchu mi bylo sděleno, že naše letadlo ještě ani neodstartovalo z Londýna. Aspoň jsme díky přívětivému počasí mohli skoročtyřletého syna Matyáše venčit na terase. Kusé informace o pohřešovaném letounu Air France jsem si raději nechal jen pro svůj už tak rozhozený nervový systém. Nesnáším řetízkový kolotoč a létání, eskalátory v obchoďáku už naštěstí zvládám s noblesou. Všimli jste si vůbec někdy na letadle nápisu uprostřed křídla "Do not walk outside this area"? Nad mraky mě zákaz vstupu mimo to křídlo opravdu pobavil. Přistáli jsme na londýnském Stanstedu s přicházející tmou a v samotném městě už byl každý druhý dům hezky nasvícený. Aspoň se bylo na co dívat a divoká jízda mikrobusem letecké společnosti v anglickém „protisměru“ tomu závěru cesty dodávala solidní grády.
      Přistáli jsme do dnů, kdy panovalo pro Británii netypické několikadenní vedro a narůžovělí Angličané z toho byli už značně nesví. My jsme to naopak uvítali, přestože bylo vedro i v metru. Mračno s nočními dešti přišlo až v pátek, kdy jsem se rozhodl nafotit si i nějaké vlaky do sbírky. Žeby anglický humor? Ubytování v celé Británii je poměrně drahé, potraviny v supermarketech cenově podobné jako za eura na Slovensku, možná o něco dražší a oblečení dokonce levnější než u nás, jen se ale musí vědět kam na něj jít.
     S ubytováním jsme to měli vyřešené tím, že jsme bydleli u švagrové Gabky (a za to ji moc děkujeme) v odlehlejší jižní části zvané Tooting. Na její doporučení jsme si pořídili permanentku na hromadnou dopravu. Týdeník na tři zóny vyjde kolem 30 liber, ale opravdu se vyplatí, protože ty tři zóny obsáhnou zřejmě úplně celý Londýn. Metrem se dostanete kamkoliv a kam nedosáhne metro, autobus dojede úplně všude. Mě se to vyplatilo určitě, jezdil jsem i přes minimální znalost angličtiny pořád někam a třeba i několikrát denně. Jsem od přírody tvor velice zvídavý a chtěl jsem toho vidět co nejvíce, přesto mi 5 dní čistého pobytu bylo málo. Z fotografického hlediska jsem si přišel na své, stejně jako kolony asijských turistů, ale ta atmosféra se fotkou dá popsat těžko. Musíte u toho být. Už jen to přemísťování poschoďovým autobusem v patře hned za čelním sklem byl pro mě a hlavně pro Matyáška úžasným zážitkem. Andy už to snášela poněkud hůř (nemá ráda zase jiné druhy kolotočů). Autobusy jsou ale navzdory svému vzhledu obratné a se skoro kolmým rejdem dokázaly proplout jakýmkoliv plechovým gulášem. Ze začátku jsem byl trošku nejistý, když pode mnou zmizel cyklista dřív než autobus zastavil, ale obtisknutím obličeje v groteskní grimase na sklo jsem se přesvědčil, že je zdravý a rovný a čeká na stejnou zelenou jako my. Když už jsem nakousl permanentku a hromadnou dopravu, tak určitě zavadím aspoň několika řádky i o železniční tématiku.

V Londýně je hustá železniční síť a spousta významných nádraží s rychlepohybujícími se davy, opravdovými davy lidí. Poštěstilo se mi však z těch větších vidět pouze Waterloo, Charing Cross a Victoria. Lituji, že jsem se časově nedostal na „Harrypotterovské“ nádraží Kings Cross a St Pancras. Přímo na peron mě ta permanentka pustila, tak si myslím že i v příměstské dopravě je platná, ale odzkoušené to nemám. Vlaky v každé stanici a v každém směru jezdí málem častěji, jak tramvajky v Ostravě. Vlaky a dokonce i stanice jsou čisté, i když historické hodnoty jsou kolikrát překryty moderním unibuňkovým stavitelstvím Mc Donaldů a jiných marketů vsazených dovnitř obrovských nádražních hal. Jenže narozdíl od pražského hlavního tam nic nesmrdělo a pořád tam někdo něco uklízel, což ocenila hlavně Andy. Jenže tyhle všechny lákadla nelákadla mají také spoustu obrácených stran mincí. Jako je v Česku nejběžnější a téměř nejjednodušší věcí vyfotit vlak ve stanici, v UK je to v této době nejcennější železniční úlovek. Po sérii teroristických výbuchů, které Londýnem otřásly v roce 2005 je focení bez oficiální povolenky úřadů ve stanicích přísně zakázané. Pár fotek se mi vždycky podařilo, než mě pracovník Railnetwork podle gestikulace velmi přísně upozornil. Podruhé jsem to v té stejné stanici už raději nezkoušel. Zevlující policisté se samopaly byly i z dálky pro mě dost přesvědčiví. Takhle je to s focením ve stanicích. A mimo stanice? Prý je to povoleno, ale díky trakčnímu vedení v kolejišti je zřejmě celá železnice v Londýně pěkných pár metrů nad zemí a není ke kolejím přístup, takže zase jen ze stanice. To napětí na zemi je hodně zákeřná věc, při nutkání přeskočit několik výhybek k lákavému fotogenickému místu jsem si tohle smrtelné nebezpečí naštěstí na poslední chvíli uvědomil.

Čistota...Jsou čisté. Co jsou čisté? Vlaky, metro, autobusy, ulice, domy...pořád se v Londýně uklízí. Neříkám, že se to tam leskne, ale hození papírku mimo koš je upoutání nepříjemné pozornosti všech lidí v dohledu. Žádné do "očíbijící" vizitky sprejujících ani rozbíjejících vandalů. Netrkly mi do zorného pole v celém centru velkoměsta a ani ve čtvrtích, přes které jsem cestoval. Je to asi v myšlení lidí. Angličani prý přemýšlejí tak, že nebudou přece ničit něco, co jim může být kdykoliv k užitku. Rozumný to názor.

Jednou z atrakcí, které byste si určitě neměli nechat ujít je největší ruské kolo na světě zvané London Eye. I když jsem na tuto atrakci slyšel rozporuplné názory, tak mě tohle obří ruské kolo zajímalo už v době, co jsem se dočetl o jeho otevření. Při nastupování nás oslovil podsaditý černoch v modré uniformě „Háj, otévržete tašku!“ a pak jsme se už jen kochali rozlehlostí a architektonickou rozmanitostí Londýna. Moc se mi to líbilo a osobně bych se tam dokázal točit až dlouho do noci...jeden z kolotočů, co mě opravdu bavil. Taky je plná zážitků procházka podél řeky Temže, Londýn je podle mě právě podél této široké a klidné řeky se spoustou mostů nejkrásnější…ať už přes den anebo ještě krásnější v noci.

Co by ještě mohlo návštěvníky Londýna zajímat mimo věci uvedené v průvodci? Třeba to, že každá hospůdka dokáže návštěvníka nalákat už svým vzhledem a kolikrát bývá jednou z estetických dominant v ulici. Jaký rozdíl oproti zaplivaným rádobyhospodám "vyrobených" z bývalých nákupních středisek v postkomunistických zemích. Třeba i to, že na pojízdných schodech je slušností se držet při pravém pásu, aby nás ti rychlejší mohli předbíhat a naopak po schodišti chodit vlevo. V těch davech jsem neměl obavy o syna, nikdo se ho ani nedotkl, přestože to kolem vypadalo neprodyšně. Když se mě někdo nechtěně dotknul, okamžitě se omlouval. V obchodech tam pokladní neříká nevrle „prosím“, ale s úsměvem „thank you“, s neochotou jsem se nesetkal a i ten člověk dbající na bezpečnost nádraží mi i v té přísnosti trpělivě vysvětloval, proč to s tím focením tak je a popřál mi s podáním ruky hodně štěstí. Takže na otázku, jak se na mentalitu Angličanů projevuje deštivá atmosféra, bych zkonstatoval, že Česko a okolní východoevropské země by si pár roků deštivého zalévání taky zasloužilo, abychom se aspoň v chování ke svému okolí k Anglii aspoň kousek přiblížili. Londýn má duši a tu nejvíce poznáte v těch jeho uličkách a vůbec nezáleží na tom, jestli je vtělesněna do rodáka, černocha, asiata, muslima či páru blondýnek se slovanským přízvukem. Je to duše mnohakulturního, ale okouzlujícího Londýna.

Cesta zpět proběhla bez závad, dokonce jsem se bez zkrupulí vyrovnal s tím, že mě jedna Češka trkla kufrem do achilovky bez jediného slůvka, že jsem musel opět dostat do pohotovosti svalstvo, aby mi mnohem menší dav neušlapal syna ve vstupu do autobusu, že jsem musel vstřebat smrdící a neosvětlené "reprezentativní" nádraží v Praze a prodavačku sotva skrz zuby procedící „prosím“, že jsme si vůbec dovolili u ní nakoupit svačinu do vlaku.

A doporučení k návštěvě Londýna? Doporučuji. Stačí Vám to takhle?  Na shledanou Londýne, tak snad zase někdy… Hezký den


Posledni komentare
06.04.2011 12:36:40: Díky Radime, to mě těší. Bude se ti tam líbit ;-)
02.04.2011 00:01:36: Dnes jsme se potkali u Borise:-) a v pátek odlétám do Londýna.Tvé fotky a slova mi značně zvedly chu...
26.06.2009 11:10:06: Díky za pochvalu, moc mě to těší, že se líbí smiley${1}
25.06.2009 10:22:01: Luciefx: Pájo jako vždy moooc pěkné. Jsi talent, holt kdo umí ten umí :-)

Coventry street

3700ab_1024.jpg

Tower Bridge night

DSCF4050aaAPK.jpg

Moje poslední noční fotka z Londýna. K tomuto mostu jsem i přes déšť prostě musel dojít. Pak už jsem sbalil fidlátka a proběhl se deštěm na zřejmě poslední metro, které mi jelo "domů" do Tootingu. Jestli se mi ještě někdy podaří Londýn navštívit, tak tady začnu "noční" pokračování. Snad bez deště a dále do moderní mrakodrapové čtvrti City. Dobrou noc Londýne

Lights

4052caJPK.jpg

Světla...po dešti bývají krásně zvýrazněna a zejména Londýn určitě splňuje kritéria pro výraz  "pastva pro oči". V dešti už to je však nelítostný boj proti každé kapičce na objektivu, která dokáže řadu světel slít do tekoucí oceli. I když nám vyšlo celkem příjemné počasí, tak zrovna při tomto nočním "výletě" do okolí London Bridge tam nahoře pořád někdo mohutně splachoval a schválně mi ty potoky deště naléval do obličeje, takže většinu fotek z této mokré toulky jsem musel odstranit, protože vypadaly jako fotka "něčeho" pod hladinou. O to větší cenu pro mě mají tyto...jakoby "po dešti". Třeba někdy mi to vyjde opravdu "po dešti"

Rozcestník

4045aJPK.jpg

Victoria motions

3937aaAPK.jpg

Monument

4039afPK.jpg

London Bridge

4033aJPK.jpg

Zapadlý kout

4038aJPK.jpg

Třeba oplývám zbytečným nadšením, ale i ty nejztracenější kouty bez lidí prostě byly něčím zajímavé...a pak se mi tam nemělo líbit...

Lower Thames St. 2

4024aJPK.jpg

Thames colours

4023aJPK.jpg

Barvy Temže...nejbarevnější řeka, jakou jsem kdy viděl...a bylo úplně jedno, kam a na jaký břeh jsem se v tom několikakilometrovém úseku postavil. Barvy jsou pro oči neskutečně magnetizující a takové pohledy mě vždycky na nějaký čas přišpendlily na místě....

London Bridge x Monument

4016aJPK.jpg

Red icon

3300aaAPK.jpg

Zaujaly mě, jak si tam stály v tom frkotu, který tam byl...jakoby si povídaly a ničeho kolem si nevšímaly. Najednou jsem tam na chvilku stál s nimi úplně sám. Stihl jsem taktak cvaknout spoušť, než zase zmizely v lidské vlně, která odnesla i mě...

Lower Thames St.

4007aJPK.jpg

Belfast

3999aJPK.jpg

Z křižníku HMS Belfast z II. světové války je udělána jedna z expozic blízkého Churchillova Britského válečného muzea...Nestihl jsem do muzea zajít, ale pro válečné fajnšmejkry prý realistická lahůdka. Příště

Nemocnice London Bridge

3997aJPK.jpg

Little London-Piccadilly Circus

3664aBWJPK.jpg

Piccadilly Circus 3

3338caJ.jpg

Tady je ten název fotky zbytečný, malinkaté náměstíčko Piccadilly Circus by stejně poznal každý. Čím je zajímavé? Na Londýn vcelku ničím dechvyrážejícím, panuje tam však pod svítícími neony příjemná atmosféra i přes ty davy lidí, které neustále obklopují sochu Erose a velký supermarket se suvenýry. První světelná reklama se tu rozzářila v roce 1910 a v noci se tento reklamní dům kvůli extrémnímu kontrastu hodně špatně fotí

Red wave

3994aJPK.jpg

Červená vlna

London Bridge Station

3992aJPK.jpg

Andy fascinovala ta reklama...vůbec netuším, čím může být billboard pro ni tak zajímavý

Underground 2

DSCF2840aAp.jpg

Tooting evening

3988aJPK.jpg

3 London icons

3700aJPK.jpg

Čočka v čočku

3668aJPK.jpg

Waterloo Bridge

3643aJPK.jpg

1  
2  
3